Iš gyd.Lauro dienoraščio…
Taip jau sukurtas šis pasaulis, kad nieko nėra amžino ir viskas laikui bėgant dėvisi. Ne išimtis ir dantys.
„Noli equi dentes inspicere donati“– „dovanotam arkliui į dantis nežiūrima“. Visiems puikiai žinomas posakis, kuris atėjo dar iš žilos senovės, kai perkant arklį pagal dantų nudilimą buvo sprendžiama apie jo amžių. Panašiai ir su žmonėmis, nors yra ir skirtumų. Mes gi ne arkliai, ir avižos nėra mūsų pagrindinis maistas, tad ir dantys valgant mums nelabai jau ir dyla. Bet mūsų dantis „ėda“ kita bėda –bruksizmas arba kitaip – dantų griežimas. Ir nors bobulytės visad sakydavo, kad čia dėl kirminų, pasirodo, nė velnio… Pagrindinė priežastis – šiuolaikinis mūsų gyvenimo tempas, įtampa ir stresas. Visa tai mes bandom dantimis sumalt į miltus… Ir iš tikro, pasirodo, griežiant dantimis streso hormonas greičiau pasišalina iš mūsų organizmo.
Deja, bruksizmo metu kenčia ne tik mūsų dantys – dyla, trupa, skyla, atsiranda paslankumas. Šis procesas gali išprovokuoti ir galvos, sprando, apatinio žandikaulio sąnario skausmus, migreną. Būna, kad žmogus jaučiasi lyg visą naktį dirbęs, o po tokių „darbų“ kartais taip surakina žandikaulius, kad net sunku prasižioti.
Problema didžiulė, bet įveikiama. O iš tikrųjų, aš dažnai susiduriu su tuo, kad gana sunku pacientui įrodyti, kad jis griežia dantimis ar nervingai juos sukandinėja, galbūt net dienos metu.
Laiku pastebėjus ir pacientui pripažinus bėdą, gydymas dažniausiai būna daugiau profilaktinio pobūdžio: apsauginės kapos, pavienių dantų atplombavimas (danties atstatymas plomba), galbūt kitų provokuojančių faktorių, esančių burnoje, pašalinimas ir panašiai. Tai nėra nei labai brangu, nei sudėtinga… Bet kai turim jau įsisenėjusią bėdą, kai dantys nudilę perpus ir daugiau – va čia jau prasideda „linksmybės“. Dažnu atveju pacientui būna jautrūs dantys, maistas lenda į tarpdančius, nėra vietos padaryti pavienes protezavimo restauracijas, kenčia estetika, žmogus atrodo žymiai vyresnis, labiau išryškėja raukšlės ir panašiai.
Tokiu atveju mums ir reikalingas sąkandžio pakėlimas – nudilusių dantų aukščio atstatymas. Gydymas užima nemažai laiko ir pastangų, nes reikia atstatyti visus dantis. Gerai bent jau tiek, kad tobulėjant plomboms mums nebereikia visų dantų protezuoti (apmauti karūnėlėmis). Taip dažniausiai darydavom anksčiau, o dabar galim prarastą danties aukštį atstatyti tiesiog plombuojant. Taip ir gydymo kaina tampa draugiškesnė, ir dantis tausojamas, nes nebereikia jo šlifuoti.
Nors bruksizmas ir ypatingai paplitęs šiais laikais, bet apie jį žinoma jau nuo senų senovės. Aš dažnai net mėgstu pacituoti Bibliją, kurioje, kalbant apie pragaro tamsybes ir kitas negandas, ne kartą paminėta: „Ten bus verksmas ir dantų griežimas“. Reiškia, bruksizmas nėra naujovė, o bėdų žmonėms kelia jau tūkstančius metų. Ir kai pagalvoji, kokio rimtumo tai turėjo būti problema, kad net Šventąjame Rašte apie tai užsimenama…
Yra dar vienas faktorius, kuris turi stiprią įtaką dantų nusidėvėjimui, bet yra išskirtinai šių laikų bėda. Tai –rūgšties sukeltas dantų audinių cheminis tirpimas (erozija). Senovės žmonės šios problemos neturėjo. Ji atsirado kartu su „Coca-Cola“, kava, energetiniais gėrimais, „čipsais“ ir panašiai. Erozijos labai dažnai pastebimos ir turint skrandžio refliuksą ar bulimijos atvejais. Tada danties audiniai tampa dar labiau pažeidžiami ir nusidėvėjimas įgauna visai kitokį pagreitį…
Gydytojas-odontologas Lauras Smilgevičius